Alışverişe Çıkarken Evin Fotoğraflarını Yanınıza Alın..

Bir evi dekore ederken, dikkat edilmesi gerekli şeylerden biri de, bütün evin birbiri ile bağlantılı bir hikayesinin olmasıdır. 

Odaların birbiri ile hiç bir bağının olmadığı içmimari çözümlemelerde, ortaya her seferinde tatsız bir hikaye çıkıyor. Biliyorum, okuyucu olarak 100 m2 veya 130 m2 bir evde oturuyorsanız, ince bir koridorunuz var ise, bana biraz kızmış olabilirsiniz.  Ancak ben imkansız birşeyden değil, sadece birbiri ile bağları kurulmuş, dekoratif yaklaşımlardan bahis ediyorum.

1. Diyorum ki, alışverişe çıkarken, evinizin odalarının fotoğraflarını yanınıza alın.
2. Ödeme aralığını uzatarak satın alın, bu sayede yine istediğinizi alın. Aksi halde sadece para için, bütün hikayeyi bozmuş olacaksınız.

3. Sabırlı olun. Evi hemen dekore etmiş olarak karşınızda bulamayabilirsiniz. Her ev, yavaş yavaş büyüyen bir çocuk gibidir. Onu zaman içinde "Olmuş" olarak karşınızda göreceksiniz.
4. Temel rengi perde veya yastık gibi renklerden seçmek hatasına düşmeyin. Onlar değişmesi kolay renk merkezleridir. Daha büyük bir renk merkezine odaklanın. Yer döşemesi, duvar gibi..
5. Güneşli günde hayal edip, bulutlu günde alışveriş yapmayın.
6. Satın almaya gittiğiniz yerde herşeyi, doğru ışıkta gördüğünüze emin olun.
7. Mutsuz, aç ve umutsuz günlerinizde alışverişe çıkmayın, eviniz için karar vermeyin. Başkalarının önerilerini bir yere yazın. Sonra aralarından seçin. Çok cazip gibi görünen bir öneri, bütün planlarınızı bozabilir.
8. Ödeme kolaylığı çok iyi olan eşyalar, satış tuzağı olabilir. Paranıza göre değil, hayalinize göre alışveriş yapın.

İnce, uzun bir salonunuz bile olsa, tavandan ya da yerden, eşyalar arasında bağ kuracak bir tasarım ekleyin. 


Tavan lambanız ya da yerdeki merkez sehpanız, size bir odak göstersin. Bir merkez etrafında yaşıyor hissiniz, sizi güvende hissettirecektir. Temiz, ferah, aydınlık ve az eşyalı bir giriş yaratmaya çalışın.

Apartman dairelerinde, gir kapısından bu resimdeki gibi ışık sızmıyor ama, size kalan bütün alanların rengini açabilir ve gerekli yerlere gizli aydınlatma ile harika bir tasarıma, harika bir girişe kavuşabilirsiniz. Evin bir yerinde mutlaka bir ayna kullanın. 

Yakınına da bir ışık kaynağı koyun. Loş veya parlak opsiyonu olsun. Farklı ışık kalitesinde kullanırsınız. Aynanız büyük olsun. Aynayı büyütmekten çekinmeyin. Ayna çerçevesi ağaç olursa, kendinize daha sıcak bir ortam yaratmış olursunuz. 


Teşekkürler..
İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş


back to top