Düş Gücü Özgür Çocuklar İçin

Anne ve babaların çocukları için her zaman, kesintisiz, tam zamanlı endişelendiğini biliyoruz. Hiç kimse çocuğunu, anne babasından daha iyi tanıyamaz. Ancak, çoğu zaman, onlar için endişelenme sınırlarımız, kendi tercihlerimizi onlara empoze etmemize neden oluyor.

Oysa çocuklar, kişiliklerinin gelişiminde, sağlıklı ve tercihlerinde özgür bireyler haline gelebilmeleri için, çocukluklarında özgür bırakılmalılar. Dünyanın her alanında, yüzlerce, binlerce, onbinlerce kurallar ile sarılıyız. Kimliğimizin oluşumu sırasında tamamı ile özgür olduğumuz ve bir daha asla geri gelmeyecek olan çok özel bir zaman var. O da çocukuğumuz.

Bugünkü bizi oluşturan en önemli zaman dilimi de işte o çocukluk zamanı. Çocukların odalarında, çok küçük yaştan itibaren özgür olabilecekleri şekilde yaşamaları gerekiyor.
Özgür Çocuklar için çok önemli öneriler..

1. Eşyaları boylarına göre yapın.
2. Bütün renkler odasında olabilir. Renklerin bazılarının değişken olmasını sağlayın. Hiperaktif ve sakin günlerini iyi takip ederseniz, mavi gibi soğuk renkleri ya da turuncu gibi sıcak renkleri ne zaman gündeme getireceğinizi fark edeceksiniz. Renklerin sabit olanları dolap ya da duvar rengi olabilir. Ancak yatak örtüleri, oyuncakları, duvarda asılı olan resim çerçeveleri gibi pek çok şeyi, ay içinde farklı günlerde, farklı kombinasyonlar ile sunabilirsiniz. 
3. Oyun hamuru, lego ve benzeri şekilde yeniden şekillendirilebilecek olan oyuncaklara ağırlık verin.
4. Beş duyularını uyaracak ve aktif tutacak çalışmalar yapmak için hayatlarına katılın. Büyük olmalarına çalışmayın, çocuk olmaya çalışın. 
5. Duvarları boyamalarına izin vermeniz için, en az bir duvarınızı onun yazı yazması ve resim yapması için silinebilir bir malzemeden yapın. 
6. Eşyaların hafif ve yer değiştirilebilir olmasını sağlayın. 
7. Oyuncaklarını ya da önemsediği herhangi bir eşyasını, koymayı tercih ettiği yerden almayın. Kendi tercihini korumasını sağlayın.
8. Odasında farklı zamanlarda, farklı müzikler dinletin. 
9. Odasında, merkez lamba yerine, çeşitli yerlerden aydınlatmalar kullanın. Işık oyunlarını ihmal etmeyin.


Bebek bekliyor olabilirsiniz ya da çocuğunuz 4 yaşına gelmiş olabilir. Her ne aşamada olursanız olsun, destek almak için geç değil. Çocuğunuzun oda dekarosyonu için fikir alabilir, neler yapabileceğinize birlikte karar verebiliriz. Hatta odanın hangisi olacağına gelin birlikte karar verelim. 


İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş 
rengezadesign@gmail.com


back to top