İkisinin de hoşuna gidecek..

Sonbaharda evinizde yapmak istedikleriniz ile yapılması gerekenler biraz didişiyor olabilir. İkisinin de hoşuna gidecek bir kaç öneriye ne dersiniz?

1. Çekmecelerden veya dolaplardan mevsim değişikliği için yer değiştirmeden önce, içlerine sadece birilerine verilebilecekler olarak göz atın. Eliniz titremeden atılacakları veya birine verilecekleri çekin alın. Geriya sadece daha sonra doğru yere yerleşmek üzere kalmayı hak edenler kalsın. Acımayın.2. Mevsim değişmeye hazırlanırken, en az sizin gibi çiçekleriniz de etkilenecek. Kurumuş ya da ilgi bekleyen bitkilerinize elinizi sürmeden önce, onlara nasıl bir "yeni yer" hazırlamayı düşünüyorsunuz karar verin. Gereken malzemeleri almadan çiçeklerinize dokunmayın.


3. Kış ve sonbahar, yazın kurak ve sıcak günlerinden sonra bizi yeniden su ile buluşturacak. Kah camın içinden sızacak olan su, kah balkonun derz dolgularının aralarından aşağı sızacak olan su, bizim dışımızdaki kişilere de zarar verebilir. Dekorasyona dair bir şey yapmadan önce, evin kılcal damarları ve ana damarları olan su tesisatı sistemlerinizi iyice kontrol ettirin. Havalar serinlediğinde, kuruması gereken şeyleri kurutamayacak bir serinlik olacak. Bir an önce, yaşayacağınız yerin temel ihtiyaçlarına göz atarak, sonradan gerçekleştiğinde başınıza açacağı işten daha azına eviniz ile :)) anlaşma yapın.4. Evlerimiz içinde giderek daha fazla karanlık oluşacak. Günlerin kısalması ile geceye daha kolay kavuşacağız. Mevsim döndükçe parlak güneş yerine çoğu zaman gri günler geçireceğiz. Bu durum en çok iç mekanları etkileyecek. Hemen ışıklar yakılacak. Elektrik tüketimi artacak. Yeni ışık düzeni başlamadan önce ışık kaynağınız yanına ayna alın. Şık, keyfinizi arttıracak ve aydınlık seviyesini yükseltecek aynaları aydınlatma kaynağınızın hemen yanına yerleştirin. Mekanınız daha aydınlık olsun.5. Koku her mekanda insanın psikolojisini etkileyen bir unsur. Kış yaklaşınca pencerelerin daha az açıldığı ve ısının dışarı gitmemesi için daha az havalandığımız düşünülürse, kokunun da taze ve mis gibi olmasının zorlaşacağı da kesin. Üşümek yerine pencereleri daha az açmaya başladığımızda evin içinde koku ile ilgili sıkıntılarımız artacak. Bunlar için piyasada satılan koku kaynakları yerine doğal şeyler kullanın. Kahvenin kendisi, portakal kabuğu, keklerin içine koyduğunuz vanilyalar koku kaynağı yaratmak için fırsat olabilir. Kabuklu meyve ve sebzeleri kalorifer üzerinde kurutabilir ve bunu yaparken, mis gibi kokular salmasını sağlayabilirsiniz. Kahve ve kakao, evin gizemli kokular yaymasını sağlayabilir, siz de bu davete evet diyebilirsiniz.6. Eviniz için ne plan yaparsanız yapın, önce evin aydınlık seviyesini değiştirin. Bütün ışık kaynaklarını, ışık düzeyi yüksek, harcama kapasitesi düşük ürünler ile değiştirin. Daha aydınlık olmayı daha az harcama ile başarabilirsiniz.7. Mutfak gibi evin kalbi olan bir yerde, tepe ışığı yerine mutlaka tezgah aydınlatması kullanın. Üstteki dolaplarınızın hemen altına yerleştireceğiniz bir led aydınlatma kaynağı, bütün tezgahı ve hatta çok hoş bir şekilde bütün mutfağı aydınlatmanızı sağlayabilir.


İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş
rengezadesign@gmail.com

back to top