İnanılmaz Hikayeler, İnanılmaz Yaşamlar..

Oturacak bir eviniz, yatacak bir yatağınız ya da gittiğiniz ve her gün üzerini sildiğiniz masası ile bir iş yeriniz mi var. Ya da her gün geçtiğiniz sokaklar, bindiğiniz otobüs, taksi ya da arabanız. Şimdi size bazı "bu saydıklarım" olmadan yaşanmış hayatlara dair bir kaç kare paylaşmak istiyorum. 

Bir adaya düşünce tek başınıza ne yaparsınız sorusu pek çok sohbette sorulmuş ya da düşünülmüş olabilir. Ben sözü çevirilerime bırakıyorum.


Aşağıdaki ailenin resimde gördüğünüz annesi Robertson ailesinin başı. Yatları ile Falmouth limanından ayrıldıktan sonra dünyayı dolaşmaya başlarlar. Galapagos adalarının 200 mil açığındayken bir felaket yaşarlar ve 10 günlük yiyecek ile başbaşa kalırlar. Biraz bisküvi, 10 tane portakal, 5 limon ve biraz tatlandırıcı sonrası anne çocuklarını yaşatabilmek için birşey yapar. Kaplumbağa kanı kullanırlar. Ağızdan alınınca zehirleyeceği bilen anne, çocuklarına bu kan ile lavman yapar. Lavman için demir ve delikleri olan basamakları kullanır. 23 Temmuz 1972 tarihinde bir Japon araştırma gemisi onları bulana kadar 38 gün geçer. Dougal Robertson ise 1991 tarihinde kanserden ölür.

Bu inanılmaz hikayeyi ölmeden önce kitabında yazar.


Ailenin olayı yaşadığı tekne şu anda müzede sergilenmekte.Bulundukları an..

..........


Yeni Zellandalı Tom Neale, Cook Adalarındaki Suwarrow atollerinden birinde yaşamayı kendi tercih eder. 1952 ile 1977 arasında kendi kararı ile bir kazazede gibi yaşar. Bu onun çocukluğundan beri hayalidir. 51 yaşında bunu gerçekleştirir. İlk olarak 18 yaşında askeriyede iken bu adalar ile tanışır. Buraya geldiğinde kendini evinde gibi hissettiğini, yazar Robert dean Frisbie'ye anlatmıştır.

Yanına 2 kedi, sigara, gerekli olan eşyalar aldıktan sonra, gerçekten uzun bir süre yalnız bir hayat yaşamayı tercih eden Neale 1977 yılında Kanser hastalığı onu zorunlu olarak dönmeye zorlayıncaya kadar orada kalır. 8 Ay sonra hayatını kaybeden Neale,  Havalimanın karşısında, Cook adalarındaki Rarotonga mezarlığına gömülür.
.............


Ada Blackjack bir Inuit kadını.. Kuzey Sibiryada Issız bir ada olan Wrangel Adasında yalnız başına 2 yıl yaşar. Tarih 16 Eylül 1921, 5 kişilik bir yerli grubundadır. Bir araştırma grubunun içinde ve onların yiyecek ihtiyaçlarını ve bakımlarını sağlamak üzere katılan Blackjack hava şartlarının kötü gitmesi ile çok zor duruma düşerler. Ocak 1923 yılında 3 üye kamptan ayrılır ve 700 millik yardım bulma yolculuğuna çıkar. Geride sadece hasta bir adam ile kendisi kalmıştır. Baktığı adam da öldükten sonra yalnız kalan Inuit kadını Blackjack tam 1.5 yıl daha burada mahsur kalacaktır. Bir ağustos ayında Stefansson'ın meslektaşı Harold Noice tarafından bulunup kurtarılır. Stefansson ise, onların yolculuğa çıkma sebebi olan kutup araştırmacısıdır. Kendisi, sirk maymunu gibi peşinde koşulmasından hiç hoşlanmadığını dile getirmiş ve yine kendi bölgesine yaşamaya dönmüştür. 


Vilhjalmur Stefansson

...............


2014'ün başlarında Jose Salvador Alvarenga, kaybolduktan 13 ay sonra Marshall adalarında bir atol'de bulunur. Meksika'dan başlayan yolculuğundan sonra 6000 mil sürüklenmiştir.

Macerası köpekbalığı avı için çıktığı yolculuk ile 2012 aralığında başlar. Fırtınaya yakalandıktan sonra epeyce sürüklenir. Yanında Ezequiel Cordoba vardır. O, kaplumbağa kanı içmeyi ve balık yemeyi reddettiği için 4 hafta içinde ölür. Alvarenga kurtulur. El Salvador'daki rutin hayatına, karısı ile yaşamak üzere geri döner.

Şimdilik bu kadar.. :)
Görüşmek üzere..

Funda Pekkutsal Karakuş
rengezadesign@gmail.comBurada olduğunuz için Teşekkürler..
Sayfama uğradığınız ve yazıları okumak için bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Dekorasyon ve Feng Shui hakkında sorularınızı iletebilirsiniz.
Sizlerin beklentileri, arzuları benim için çok önemli. Yazılmasını istediğiniz, açıklık getirilmesini arzu ettiğiniz konuları sorabilirsiniz. Bu maili sorularınız için kullanabilirsiniz. rengezadesign@gmail.com

Rengeza Design'ın Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.
Facebook grubumuzda çeşitli konuları, güzel yazıları, ilgili resimleri paylaşıyorum. Benimle fikirlerinizi paylaşabilirseniz çok mutlu olurum. Grubuma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Yorumlarınızı benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Hem siz fikirlerinizi iletirseniz çok mutlu olurum, hem de paylaşımlarınız okuyuculara da yol gösterme fırsatı yaratacaktır. Yazıların altında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Funda Pekkutsal Hakkında 
İçmimarım, fotoğraf çekiyorum, resim yapıyorum, yazıyorum. Akşam Gazetesi ile 1 yıl Feng Shui dergisi çıkardım. Ntvmsnbc'de Dekorasyon köşesinde yazıyorum. Facebook'ta takipçilerim olan sizler her gün daha çok ilgi gösteriyorsunuz. Katılımınız için çok teşekkür ederim. 9 Kutsal Bahçe adında bir Feng Shui ve Kişisel Gelişim kitabı yazdım. Hayatımız boyunca geçirdiğimiz evrelerin, Feng Shui'nin ilkeleri ile nasıl da bağlantılı olduğunu anlatan keyifli bir kitap olmasına çalıştım. Kitabı, internet üzerinden heryerde ve kitapçılarda bulabilirsiniz.

back to top