Cisimlerin Renkleri Yoktur !


Cisimlerin renkleri yoktur. Boyuyorsunuz, üzerine ışık tutuyorsunuz, alışverişe çıkıp onları seçiyorsunuz ama, hiç birinde renk yok aslında. Cisimler üzerine düşen ışığın bir kısmını yutar ve diğerini yansıtırlar.

İşte yansıttıklarını gören bizler onu renk olarak algılıyoruz. Peki, bir ışığın içinde kırmızı rengi kaldırırsak ne olur? O ışıkta bulunmayan bir renk ile bir cismin üzerine ışık tuttuğunuzda o rengi yansıtamayacağı için, cismi kırmızı göremezsiniz. O dalga boyunun olmadığı bir renkte, kırmızı bir cisim de yoktur.
Böyle olunca güneş ışığında renklerin orjinal halini görmek hissine ve beklentisine kapılırız. Çünkü güneş ışığının içinde bulunan gökkuşağı renklerinin tamamı beyaz ışığı oluşturur.

Herşey dalga boyundan ibaret. Biz bir algılama cihazı olarak renklerin belli aralıktaki dalga boylarını görebiliyoruz.

Gözün içindeki algılayıcı sinirler, hücreler, 390 ile 770 milimikron uzunluğundaki dalgalara duyarlıdır. Bunun dışındaki şeyleri makineler görüyor. Biz değil.

Hal böyle olunca, yüzyıllardır sadece gözümüzün gördüğüne inanarak görmediklerimizin de olmadığını var saydık. Bir hayli güncellenmemiz gerekir bir durumdayız.Bu yazıya en iyi yakışan sanırım süpermenin amblemi olsa gerek. Eh ne de olsa , o kızıl ötesi ışınları ile herşeyi görebiliyordu. 

Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com 
back to top