Renk Nedir 1 ?

Renk, bedenin bir organı ile, göz ile algıladığımız birşey. Bir algılama yöntemi. Elin ya da burnun algılayamadığı, algılanmak için göze ihtiyaç duyulan şey.

Maddelerin tek marifeti rengi değil. Etrafımızda farklı dalga boylarında ışıyan nesneler var. Bu ışıma sırasında, güneş ışığının ya da suni ışığın üzerine vurması ile boyanın bazılarını soğurup, bazılarını yansıtması ile görür hale geliyoruz. Hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak görüyoruz denilebilir.
Dekorasyonda rengin önemi büyük. Çünkü insanı ayakta tutan psikolojik durumu doğrudan etkileyen bir etki merkezi. Renklerle insanları çıldırtabilir, iyileştirebilir ya da etkileyebilirsiniz. Manüpüle etmek de mümkün. Renk bu anlamda güçlü bir araç. Kapitalist sistem içinde renk, satışı arttırmak ve insanların daha fazla şey satın almalarını sağlamak açısından yönetici bir araç olarak kullanılmakta. Bu da onu tek başına edilgen yapıyor. Yani siz onu nasıl sunarsanız, o tek başına gösterdiği etkiden daha büyük bir etki yaratıyor.

Renkler hakkında diğer yazıları da okumadan önce, konuyu çok dağıtmadan rengi fiziksel bir ölçü değeri ile ifade edelim. En azından bu bize beden makinesinin standartlarını verecek. 

380 nm ile 780 nm size birşey ifade ediyor mu?

Bu bizim, yani insan türünün hassas ve duyarlı olduğu dalgaboyu aralığı. Nanometre ile gösteriliyor.

Nanometre, oldukça küçük aralıklar ile çevreyi algılamaya dair ölçü birimi. Bu, maddeler sadece bu ölçüler arasında ışıyor, renk veriyor anlamına gelmiyor. En önemli bilgi bu; yani gördüğümüzden daha fazla şey olması. 

İnsan, evrenin tek ve en doğru algılayanı değil. Bizim fark etmediğimiz bir dünya bizimle yaşamaya devam ediyor. Çağın yenilikleri bunları görmemizi sağlayan araçları geliştirmeyi ve sonunda inadı bırakıp kabul etmeyi başardı. Kirlian buna dair çalışma yaptığında 1939'tu.

Teknik ölçümlerden de bilindiği gibi, geçtiğimiz yüz yılki uzun zaman diliminde bilim, kara madde ışıması ile ilgili olan bilgileri bize sundu. İnsan ilgili rengi görmese de malzeme mutlak sıfır denilen -273,15 C derecesini aştığında hemen bir ışıma gerçekleştirmekteydi. Bu da ısıya bağlı renk değişimlerini sunuyordu. Isı ve renk birlikteydi. Ölçülebilir frekanslar arasında insan gözü bunun küçük bir aralığındaydı.  Düşünün bir, sizin bilmediğiniz pek çok şey sizinle birlikte evinizde yaşıyor ve siz onu her ne ise göremiyorsunuz. Hayli ilginç. 

Devam edecek..


Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com


back to top