Resimdeki Gibi Evim Olsun Diyorsanız..

Mekanınızda renkleri kullanmaktan çekinmeyin. İnternette veya dergilerde en özel örneklerini gördüğümüz evlerden etkileniyoruz ve evimize uygulamak isteyince de nereden başlayacağımızı ya da nasıl benzeteceğimizi bilemiyoruz.

Resimdeki etkinin aynısını yaratmanın iki yolu var. Bir renkleri aynı seçmek, iki tasarımları aynı seçmek. Her zaman renkler, diğerinden daha çabuk etki gösterir. Etkiyi her ne kadar tasarımın da benzer olması desteklese de, önce renkler.


Renklerin tonlarına özen gösterirseniz, aynısı olmasa da istediğiniz etkinin benzerini yaratırsınız.

Tüm bunlardan bağımsız ve herşeyin esasen üstünde yer alan değer ise aydınlatmadır. Eğer aydınlatma, resimde gördüğünüz gibi değil ise, bütün gölgeler ve renk tonları değişecektir. Bu nedenle mutlaka aydınlatmayı beğendiğiniz resimde olduğu gibi uygulamaya çalışınız.

Başkalarının evleri, özellikle bizim olmadığı için daha tatlı, daha sevimli ve çekici gelir. Kullanmaya alıştığımız şeyler orada yoktur. Herşey bizim bildiklerimizden uzaktır ve sorumlulukları bize ait değildir. Hal böyle olunca etkisi üzerimizde daha başka olur.

Burada bazı resimler görüyorsunuz. Bu resimler, her zaman kullanmaya cesaret edemediğiniz renkleri bir arada kullanan kişilerin dekorasyonlarından oluşuyor. İddialı olmak bazen tasarım ile değil, renkler ile de olabilir.

Arada bir risk almak iyi gelebilir. Mesela bunu çocuğunuzun odasında deneyebilirsiniz. Kendi dünyanızda da, klasik ve her günün monotonluğunu unutturacak dekorasyonlara kapı aralayabilirsiniz.Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com
back to top