Çalışmak Çalışmak Çalışmak

Çalışma odalarında çalışırken, bilgisayara dalıp gidiyorsak, bir süre sonra çevrede neler olup bittiğini unutuyoruz. Program yazıyorsanız zaten çevrenin özellikle dikkatinizi dağıtmaması gerekiyor. Kreatif birşeyler ile uğraşıyorsanız, size ilham verecek, feyz alacağınız şeylerin olması fena olmaz. Tabi ki kişinin nelerden olumlu ya da olumsuz etkilendiğine bağlı olarak bu değişir.

Yenibaştan bir çalışma odası kurmak isteyenleriniz varsa, özellikle bazı şeylere sonradan pişman olmamak için dikkat etmek gerekiyor. İzninizle, sizin için maddeleştirmek istedim. Bu arada bazı resimler ile tercih edilenlerde nelerin sonuç olarak karşınıza çıktığını da resim üstlerinde paylaştım.


1. Renk veya modelden daha önemli olan birşey var. O da ne yöne bakacağınız. Bu yazının da en önemli kısmı, hatta yazılış sebebi de bu. Lütfen aşağıdaki resimlere bakınız.

Ne yöne bakarak oturmanızın sizin için doğru olacağını belirleyecek olan şey yine siz ve sizin karakteriniz. Kolay sıkılan veya kolay bıkan bir insansanız zaten işiniz çok zor. Size tekerlekli ve sürekli yer değiştiren bir masa lazım. Ancak yerinize yerleştikten sonra bir daha kendinizi rahatsız hissetmemek istiyor ve dekorasyonun detayları, elektrik sistemi, bilgisayar, printer derken pek çok şeyi bir daha kıpırdatmak istemiyorsanız, size tavsiyem önce evin içindeki her hangi bir masa ile odanıza geçin. Yanınıza sandalyenizi alın ve ikisi birlikte çeşitli şekillerde oturup, nasıl bir duruş istediğinizi seçin.

Aşağıdaki birinci ve ikinci resimde olduğu gibi, karşılıklı çalışan iki kişi olduğunuzu düşünün. Ne tarafta oturmak isterdiniz sorusunu ancak, orada olsaydınız yanıtlayabilirdiniz. Şimdi oradasınız. Yani kendinize ait olan yerde. Öyleyse ilk iş nasıl oturacağınıza karar vermek. Kendinize sakın şunu yapmayın; yerinizi seçerken, ama şu ya da bu eşya ben burda oturursam nasıl olur, o buraya gelmez, bu buraya geçmez demeyin. Sabırlı olun.. Hatta biraz daha bekleyin. Yazının geri kalanını da okuyun.
2. Kapıdan içeri baktığınız zaman muhtemeldir ki bir oda hayal ediyorsunuz. Hatta bunu oda dolu ya da boşken, kapıdan bakıp sık sık yapıyor olabilirsiniz. Fakat özellikle çalışma odası dekarasyonu, bu şekilde hayal edilmez. Çünkü amaç, eşyaların nerede duracağı değildir. !!!! Amaç, sizin çalışırken nereye bakarak oturmak istediğinizdir !!!!!! 

Bu çok önemli. Çünkü aşağıdaki durumdanda örnek alarak, ekstrem bir görsellik vererek uyarmak, hatırlatmak istedim. Resimde çalışırken oturan kişi, dışarıdaki duvara bakıyor. Bu belki kişinin içerde daha korkunç birşeyler olduğu için tercihi olabilir. Elbette bu da bir ihtimal. Ama mesele bu değil. Mesele, masanın nerede durup, ne kadar az yer kaplarsa o kadar iyidir meselesi değil. Mesele, sizin sandalyenize oturduğunuzda nereye bakarak çalışacağınız. Düşünün bir kere, bilgisayardan ya da çiziminizden, ya da yazınızdan gözünüzü kaldırdığınızda karşınızda görmek isteyeceğiniz bir şey var. Sizce o bir duvar olabilir mi? Olmalı mı?Çok iyi organize olmuş ancak yine duvara bakan bir örnek.. Bu kişinin ne aradığı ile doğru orantılı.Dışarıda çalışmak isteyenler için güzel bir örnek hazırlamışlar.. Tabi ki yurt dışında..:)


       

Önce                                                   Sonra


3. Sol ve Sağ elini kullananların asla unutmaması gereken şey de, ışığı nereden aldıkları. Yazı yazdığınız zaman, ışığın kağıdınızı aydınlatmasını sağlamalı ve masa lambanızın ışığını da mutlaka kullandığınız elinize göre ayarlamalısınız. Bazı insanlar sağında, solunda ya da her iki tarafta destek bir masa olsun, dağılayım, yayılayım derken, bazı insanlar tek bir parça masanın yettiği temiz ve aksesuarın, yan ürünün olmadığı masa tipi severler. Sizin de alışkanlıklarınıza dikkat ederek, seçtiğiniz tasarımda neden fedakarlık etmek üzere olduğunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Printer'ın yeri, lambanın kablosunun uzunluğu, perdenin boyu, kaloriferin yeri derken, bir anda kendinizi hiç istemediğiniz bir pozisyonda çalışmak zorunda kalırken bulursunuz. Odanın kapısından içeri girer girmez, ne yöne gitmek istediğiniz, oturduğunuzda nereyi görmeye tahammül edeceğinize, ne olursa olur, ne olmazsa asla olmazlarınıza karar vermek için, odanızın içinde vakit geçirin. 

4. Tasarım yapmak üzere olduğunuz çalışma odasında eşya var ise, dışarı çıkabilir olanları çıkarmaya çalışın. Sökülmek zorunda olan ve sökemeyeceğiniz şeyler var ise ve sökme şansınız da şimdilik yok ise, olabilir olanları deneyin. Oda mümkün olduğu kadar boş kalsın ve siz odaya bir masa ile sandalye getirin. Çeşitli yerlerde oturun ve kararınızı verin. Bu arada masanın da ne kadar küçük olmasına katlanacağınıza da karar verin. Dikkat edin ne kadar büyük olmasına demedim. Çünkü bu ifade sınırları çizdirmiyor. Bir büyüklük var ki, onun altına düştüğünüzde mutsuz olacaksınız. Siz bu çalışma sırasında, ne kadar küçüklükte bir masaya tahammül edebilirsiniz ona karar verin. 

Funda Diyorki bugün size, 

Odanıza, (odalarınıza) sadece siz karar verin. Anneniz, babanız, eşiniz, çocuğunuz ya da arkadaşınız çalışmayacak. Orada siz yaşayacak, siz çalışacak, siz üretecek ve siz mutlu olacaksınız. Sözün sahibi sizsiniz...


Şimdilik bu kadar .

Sevgilerimle, 
İyi çalışmalar diliyorum..
İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com


back to top