Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, bir mekanın içini tasarlamak, düzenlemek ve birbiri ile ilişkili, verim ve uyum sağlayan yaşam alanları oluşturmaktır. Bu cümleyi kurarken, eminim unuttuğum ya da mutlaka eklemem gerken şeyler vardır. Ama bu ana temanın ne olduğunu değiştirmiyor.

#Dekorasyon, yelpazesi çok geniş bir konu ve sadece bu yüzden çok kafa karıştırıyor. İstekleriniz ile size önerilenlerin çatıştığı bir sahada sık sık sıkıştırıyor insanı.

#Mavi mi, uzun mu, #parlak mı, #pahalı mı?... gibi basit ama hem süreci, hem sonucu etkileyecek etkili sorular içeriyor. Hatta ilk adımı her zaman soru.. "#Ne yapsam acaba?"

Dekorasyon, ne olursa olsun kişisel bir iletişim şeklidir. Her zaman, mekan ile bağlantı kurma şeklinize dair bir önyargınız vardır. Bu önyargı size kalıplar, engeller ve kişisel öneriler listesi oluşturur. Önce sizin hayalleriniz devreye girer, sonra bunları gerçekleştirmek için nerelere başvurmanız gerektiği..

Özellikle Türkiye'de, internet üzerinden satışı yapılan ve kişiye özel olmaktan uzak pek çok dekoratif ürün bulunmakta. Hatta bu ürünler yoğun bir şekilde almanız konusunda gizli ısrarlara sahip reklamlar ile tanıtılmakta. Hal böyle olunca, neredeyse zorunlu olarak alışveriş yapıyorsunuz. Dekorasyonun kişiselleşmesi ve sadece size özel bir dünyanın yaratılması için gerekli olan herşeye yardım değil, engel getiren bu yaklaşım nedeniyle sık sık da vicdan azabı ile, pişmanlık duyduğunuz bir psikolojik duruma düşünüyorsunuz.
'Keşke almasaydım'
'Aldım ama koltuğa uymadı'
'Aaaaaa tonu farklıymış.'
'2 mm ile dolabın yanına sığmadı, boşa para harcadım' gibi cümleler kurmanıza neden oluyor.

Bilim ve Teknolojinin kişiselleşmeye desteğinin büyük olduğu bu dönemde, yine onunla birlikte gelen şeyler, kişiselleşmeye de karşı duracak yaklaşımları beraberinde getiriyor. Bu yüzden, dekorasyonun bir sosyal etkinlik olmasından daha farklı bir anlamı olduğunu hissetmek gerekiyor.

Bir mekan, içinde yaşayan kişi ile ilişkili olmalıdır. Bu ilişkide o mekanın gerekliliklerini belirler. Dolayısı ile sizin herhangi bir zamanda ya da mekanda dekorasyon yapma arzunuz var ise, sadece size özel olan şeyleri, sadece size özel olan uyum anlayışınız ile bir araya getirmeniz gereklidir.


Bir doktorun evi ile bir avukatın evi arasındaki benzerlik, aynı yerden alışveriş etmeleri olmamalıdır. Aralarındaki fark, o evin içinde yaşayan kişinin hayattan beklentileri, kişisel tercihleri, umutları, beğenileri ya da endişelerinden oluşmalıdır. Bu kriterlerin aynı olduğu insanlarda benzerlikler görmek mümkündür. Ama bütün eşyaların tamamı ile aynı olduğu bir yerde bile, farkı onların kullanıcısı nedeni ile hemen fark edersiniz. İşte esasen dekorasyon, bu aradaki farkı yaratma sanatıdır.

İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com
back to top