Her evin bir Eni, bir de Boyu var !

Her evin bir eni ve boyu var. Bazı evler, tam kare veya tam dikdörtgen değil.

Hani elinize alıp çizseniz, bazı yerlerinin hiç olmadığını göreceksiniz. Farklı yerlerinden ısırılmış, kare bir tost ekmeği gibi, bazı bölümleri olmayan bir evde oturuyor olabilirsiniz.

Feng Shui, olmayan bu bölgelerin hayatımızdan götürdükleri ile getirdikleri adına tavsiyeleri oluyor.

Ama önce bizim bunları fark etmemiz gerekiyor.

Size bir önerim var.
Dikkat ettiniz mi hiç, birine bir yeri tarif ederken, başka şeyleri kullanırsınız. Dışarıda bir yerde buluşacaksanız, buluşacağınız cafe, ya başka bir bilindik cafe'nin karşısındadır. Ya bir mağazanın yanındadır. Ya bir otobüs durağına 20 metredir. Bazen de, size anlatacak kişi, oralarda nereyi biliyorsun diye sorar ve kendide biliyorsa, sizin bildiğiniz yere göre yer tarif eder.

Size birisi evinizi sorsa, nasıl anlatmaya başlarsınız?
Kapıdan giriyorsun, sağda koridor var. Tam karşıda mutfak, sol tarafta salon.. Ama salonun yanında bir oda var. Oradan balkona çıkılıyor. Balkon ortak, salon da kullanıyor.. gibi

Bu insan zihninin göz yüksekliğinde algıladığı yaşam biçimidir. Yaşadığınız mekana bakışınızı değiştirirseniz, nasıl bir yerde yaşadığınızı önce siz farklı bir şekilde algılayacaksınız.

Mesela bir çocuğa anlatır gibi bugün elinize bir kalem ve kağıt alın. Kapının olduğu duvarı kağıdın alt sınırında işaretleyin. Ve yüzünüz evin içine bakıp, sırtınız kapıya doğru iken, yazmaya başlayın. Solda hangi oda var, sağda hangi duvar veya karşıda nasıl bir boşluk. Bazılarınız kapıdan girince öylece koridora doğru bakıyorsunuz.

Sonra yazdıklarınızı kocaman daireler içine alın. Evinizde neyin nerede olduğunu daha iyi görmeye başlayacaksınız.

Ama daha bitmedi.
Şimdi odalarınıza girip, odanızı adımlayabilirsiniz.

Her oda kaç adıma, kaç adım?

Bu bilgi size, hangi mekanın eşyalara, renklere, kullanılış amaçlarına rağmen daha büyük ve daha küçük olduğunu gösterecek.

Biraz çizmeye yeteneği olanlar, okuldan hatırladıkları kadarı ile bile, az önce çizdiklerini adım sayısına göre bir oranla köşeli odalara dönüştürebilirler.

Şimdi artık evinize girince kuş bakışı, kapının sağında, solunda arkasında ne var biliyorsunuz.

Hangi bölümlerin, komşunun evinde kaldığını da biliyorsunuz.

Bazılarınızın evlerinin önemli bir kısmı apartman merdivenine ve asansörlere gitti. Bazılarınızın yatak odası, yan evin yatak odası veya banyosu ile bir duvar.


Şimdi sıra sonuca geldi;

1. Evinizin Doğu ve Batısını bulun
2. Çizdiğiniz kağıdın üzerine Doğu'yu Batı'yı işaretleyince, Kuzey ve Güney ile ara yönlerde çıkacak. Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Güneydoğu, Güneybatı'yı da biliyorsunuz ve kağıdınıza yazabilirsiniz.
3. Şu anda hangi yönün evinizde olmadığını görebilirsiniz. Çizdiğiniz kağıt üzerinde eviniz tam kare veya dikdörtgen olmayabilir. Neresinin olmadığını görmenizi bu çizim kolaylaştırabilir. Çizim kafanızı karıştırırsa, yönleri bulduktan sonra, evinizde dolaşınca yine eski bildiğiniz yöntemle evin hangi bölümünün tam kare veya tam diktörgen olmaya engel olduğunu göreceksiniz.

ŞİMDİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN NE DURUMDA OLDUĞUNUZU GÖREBİLİRSİNİZ. AŞAĞIDAKİ LİSTE HANGİ YÖNÜN, FENG SHUİNİN HANGİ YÖNÜ İLE BAĞLANTILI OLDUĞUNU GÖSTERMEKTE.

DOĞU.... AİLE VE SAĞLIK

GÜNEYDOĞU... PARA, MADDİ REFAH

GÜNEY...ÜN, ŞAN, ŞÖHRET

GÜNEYBATI... EVLİLİK VE ORTAKLIK

BATI...YARATICILIK VE ÇOCUKLAR

KUZEYBATI...YARDIMCI ENERJİLER

KUZEY...KARİYER

KUZEYDOĞU...KİŞİSEL GELİŞİM

Tespit ettiğiniz yerler, hayatınızda kontrolünde zorlandığınız ya da size sorun çıkaran köşeler olması kuvvetle muhtemel.

Her ev, içinde yaşayana/yaşayanlara bir sınav sorusu hazırlar. Az önce tespit ettiğiniz gibi içinde olmayan kısımlar, sınav sorunuzdur.

Funda Pekkutsal diyor ki bugün sana;
" Evinde bir yabancı gibi dolaş, ilk kez görüyor ve başkasına anlatacakmışsın gibi gez ve not al. "

Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com 

back to top