Hangi Işık Kaynağını Kullanıyorsunuz?

Dekorasyonda sık yapılan önemsenmesi gerekli bir hatayı biliyor musun ; Evi daha aydınlık yapmak için, daha fazla sayıda ışık kaynağı kullanmak.

Oysa ki, mesele bir ışık kaynağını doğru yere ve doğru ışık miktarı ile yerleştirmektir. Evi aydınlatmak için çok fazla ışık kaynağı kullanmanıza rağmen hala karanlıktan şikayetçi iseniz, şunlara bir göz atmaya ne dersiniz?

1. Doğru yeri aydınlatmıyor olabilirsiniz. Işık kaynağı, esas olarak aydınlığın olması gereken yere ulaşamıyor olabilir.
2. Ampulleriniz ile mekan içindeki renklerin uyumsuzluğu, ışığın fazlası ile emilmesine ve aydınlığı engellemesine neden oluyor olabilir.

3. Işık kaynağı bulunduğu yerden etrafını aydınlatmak için kendisi dışında gücünü arttıran malzemelere ihtiyaç duyar. Seçtiğiniz aydınlatma armatürlerinin renkleri koyu ya da ışığı boğan renklerden ve malzemelerden oluşuyor ise, bu sizin aydınlığınıza daha başlarken engel olacaktır. Işık kaynağının etrafını rahatlatın, çevresine ulaşmasını sağlayın.
4. Aydınlatma armatür sayısını arttırmak yerine, dekorasyonda renkleri açın. Öncelikle duvar rengine dikkat edin. Koyu renkler, ışığın yayılmasına hiç de yardımcı olmazlar.
5. Tepeden aydınlatma kullanıyorsanız, keskin ve mutsuz gölgeler oluşur. Çoğu zaman ışığı açmak bile istemezsiniz. Mutluluk düzeyini arttırmak ve ışığı eve davet etmekten keyif almak için, aydınlatma armatürlerini kolay ulaşılır yerlerden açın, tepe aydınlatması kullanmayın, dolaylı aydınlatma ile genel aydınlık sağlayın.
6. Mümkünse, aydınlatmanın ampülünü görmeyecek şekilde tasarlanmış ürünler alın.
7. Merkezi aydınlatmaya, lokal aydınlatmalar ile farklı köşelerden destek olun ve genel aydınlık seviyesinin bir noktadan değil, birlikte oluşmasını ve yükselmesini sağlayın.

Aşağıda görüldüğü gibi, çok farklı aydınlatma teknikleri ve stilleri var.
Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş
rengezadesign@gmail.com 


back to top