Nasıl Kullanacağız..

Resim yaparken, gözlerinizi kısarak resmini yapacağınız yere baktığınızda genel kütleyi daha rahat görürsünüz.

Bu size baktığınız şeyin detaylarına odaklanmanızdansa, onun nerede durduğu ve ne boyutlarda olduğu, genel şeklinin ne olduğu konusunda sağlıklı bilgiler verir.

Koltuğun desenine kadar fark edersiniz. Ama gözler kısılınca karanlık sayesinde sadece açıklık koyuluk değerleri fark edilir.

BU BİLGİ İLE NE YAPACAĞIZ ?

Evinizde her gün dolaştığınız, her gün aynı yerlere baktığınız için, bazı şeyleri artık göremez oluyorsunuz.
Bu göz bakışını, genel aydınlık seviyesini resimdeki kadar düşürecek gibi yapamazsınız.
Ama herkesi artık iyi bir fotoğraf çeken cep telefonu var. Onu karanlık ayarına getirip, flash kullanmadan çekerseniz, hatayı bulmak istediğiniz yere dair çok iyi bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

NASIL KULLANACAĞIZ ?

1.Çektiğiniz fotoğrafta elde ettiğiniz koyuluk açıklık değerleri, genel olarak nereyi daha iyi aydınlattığınızı ve aslında nerelere ışık koymanız gerektiğini gösterir. Bu tür resimler size, gözünüzün algılayamadığı ya da, aslında bir türlü ne yapacağınızı bilemediğiniz durumlarda ne yapacağınıza karar vermenizi sağlar.
2. Bir mekanda ışığın azlığı, mutsuzluk, isteksizlik, keyifsizlik yaratır. Bu ve benzeri resimler sayesinde, seçtiğiniz karanlık bölgelere aydınlatma armatürü, ayna koyabilirsiniz.
3. Aydınlanan bölgelere seyri keyifli aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz.
4. Bu tür resimler sayesinde, o bölgede eşyaların yerlerinin doğruluğu konusunda ve odak noktasını keşfetmek konusunda size yardımcı olur.

Şimdi tam tersini yapalım.

Çekeceğiniz resimleri aşırı aydınlık çekerseniz, bu kez, hangi eşyanın renk değerinde baskınlık sunduğunu, normal bir gözle gördüğünüzden çok daha iyi görebilirsiniz. Birbirleri arasındaki etki değerini tespit etmeye çalışıyor ve kararsız kalıyorsanız yine bir fotoğraf oyunu ile gözünüze ve kararlarınıza yardımcı olabilirsiniz

Rengi aşırı açmanız, aşırı aydınlık fotoğraf çekmeniz, eşyanın rengi değil, RENK TONU nedeni ile bulunduğu yerde ne kadar net algılandığını da görmenizi sağlar. Bu sayede hangisinin daha baskın olduğunu fark edebilirsiniz.

ÖZET

Gözünüz, sınırsız odak kabiliyeti olan harika bir mercektir. Bu mercek güvenli olduğu görüş biçimlerini seçer. Dışına çıkmayı da genellikle, güvenliği tehdit edildiğinde, ya da görüşünün yetersiz olduğunu fark ettiği zaman tercih eder.

Birini tanımaya çalıştığınızda, uzaktan göremediğiniz bir yerin orası olup olmadığını anlamak istediğinizde, bir yazıyı net okuyamadığınızda, bir yere birşey fırlatıp atacağınız zaman, bir yere atlayacağınız zaman, gibi pek çok farklı konu için göz merceğinizi farklı odak noktalarına ayarlarsınız.

Bunun yetersiz kaldığı ve gözünüze yardım etmeniz gereken durumlarda, fotoğraf makineleri ve çeşitli fotoğraf programları size yardımcı olabilir.

Çektiğiniz fotoğrafları, orjinalleri ile yan yapa bilgisayarınıza indirebilir ve karar verme sürecinizde kendinize yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede daha önce fark etmediklerinizi de fark edebilirsiniz.

Funda Pekkutsal diyor ki bugün sana;
" Einsein demiş ki; "Aynı şeyleri yaparak, farklı bir sonuç beklemek deliliktir "


Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.com


back to top