Mor rengi nasıl bilirsiniz?

Her şey, değişik frekanslarda titreşen elektromanyetik enerjiden meydana gelmiştir. Renkler de aynı şekilde, farklı frekans dalga boyları ile oluşurlar. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda bakın renkler hakkında bize neler söylüyorlar.

Aşağıdakiler iddialardır, önermelerdir. Gerçekliği tartışılır. Kişiye göre değişim gösterdiği gibi, tam aksi sonuçlar verdiğini deneyimleyen kişiler de vardır.

Bireyin kimliğinin, çevre algısını değiştirdiğini ve bu iki verinin birbirini etkileyen bir çift yaşayışlılık olduğunu unutmamak gereklidir.

Kırmızı, enerji, canlılık ve gücü temsil eder. Kanser ve iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kan ve dolaşımla alakalı rahatsızlıklar konusunda da uygulama alanları vardır. Yüksek tansiyon veya anksiyete şikayetleri olan kişiler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Depresyonun atlatılmasına yardım etse de, uzun süre kırmızı renkler arasında olmak, sinirlilik, hatta öfke krizlerine neden olabilir.

Turuncu, bağışıklık, cinsel güç, sindirim kolaylığı sağlamak ve göğüs ya da böbrekteki sorunları gidermek için kullanılır. Sinirli, kolayca öfkelenen kişiler üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Sarı, zihni temsil eden bir renktir ve zihni uyararak kişinin daha çabuk düşünmesini sağlar. Dermatit ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aşırı kullanımı kişiyi yorabilir ve depresyon riskini doğurabilir.

Yeşil, kendi başına iyileşmeyi sembolize eder. Duyguları dengeler ve iç huzur verir. Aynı zamanda, büyüme ve gelişmeyi hızlandırıcı etkisinden dolayı kırık kemiklerin tedavisi ve dokuların tekrar büyümesi ve gelişmesi konularında etkindir. Diğer taraftan Yeşil, bilincin DNA’nın spiral enerjisi içerisinde bir boyuttan diğerine geçerek gelişmesini de simgeler. Yıpranmış sinirleri yatıştırır ve kalp bölgesinde olumlu etkiler yaratır.

Mavi, gerçeklik, huzur ve uyumu temsil ettiğinden zihni dinlendirici etkilere sahiptir. Serinletme, sakinleştirme, tekrar yapılandırma ve koruma niteliği vardır. Yüksek ateş, kanama veya sinirsel rahatsızlıklarda kullanılır. Yanma durumlarında da faydalanılan mavi, gereğinden fazla kullanıldığında depresyon ve melankoliye neden olabilir.

Lacivert, kulak, burun (özellikle sinüslerle ilgili şikayetler) ve göz rahatsızlıklarının tedavisinde olumlu etkiler yaratır. Aşırı kullanım, baş ağrısı ve uyuşukluk gibi sorunlara sebebiyet verebilir.

Mor, kişiyi ruhsal bedeniyle birleştirmeye yardımcı nitelikler taşır. Zihinsel ve sinirsel sorunlar açısından da faydalıdır. Romatizma ve epilepsi gibi şikayetlere iyi geldiği gibi, ağrıların dindirilmesi ve kemiklerin iyileştirilip güçlendirilmesinde de kullanılır.

Beyaz, renk tayfındaki tüm renkleri içerir. “Bilinçli yaratma”nın kaynağını temsil eder. Bedeni temizleyen etkilere sahiptir. Güçlü bir huzur ve rahatlık hali yaratan, yüklü bir alan oluşturur.

Lavanta, denge ve sükunetin simgesidir. Böylece, sakinleştirici ve uyku sorunları düzeltici etki yaratır. Yenileme ve yeniden yapılandırma etkileri de vardır. Aşırı kullanımı yorgunluk ve kafa karışıklığı verebilir.

Siyah, daha çok spiritüel çalışmalarda kullanılır ve derinleşmek ve meditasyon için değerlendirilir. Feng Shui’ de daha çok diğer renklerin ortaya çıkarılmasında kullanılır.

Mor renk, Yin bir renk olarak kabul edilmektedir. İnsanın alıcı tepe şakrası ile bağlantılıdır. Renk spektrumunun spiritüel bölümüdür. Ruhsal farkındalığın yanında fiziksel ve zihinsel iyileşmeyi sağlayan bir özelliğe de sahiptir. Feng Shui’de de, diğer renkler gibi kullanım alanına sahiptir. Ancak; morun çok güçlü olmasından dolayı, kırmızı gibi dikkatle kullanılmalıdır. Son derece yüksek titreşimler yaratan mor, aynı zamanda spiritüel boyutlara bağlantıyı temsil eder.

Mor renk sembolizmi, yüksek farkındalık, yüksek anlayış, dönüşüm, aydınlanma, evren ile bağlantılı olmayı ifade etmektedir. Kırmızı ve mavinin kırışımından oluşmaktadır. Kırmızının hırçın,yakıcı ve yang enerjisi ile mavinin durgun, derin, gizemli yin tarafının birleşiminden oluşur. Bir denge rengidir. Ruhsal açıdan ilerleme ile bağlantılıdır. Mor renkli gün doğumlarına sahip yerler, spritüel olarak ve mekan enerjileri açısından çok önemlidir.

Saygılarımla,
İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş
rengezadesign@gmail.com
back to top