Çocuk Odalarında Gri Renk Nasıl Olur?

Gri; metal elementi olduğu için kullanmaktan kaçındığımız bir renktir. 
Bize soğuk gelir ancak dekoratif olarak zengin bir çevre yaratmanın önemli bir katalizörüdür. Kendi geri çekilmişliği içinde, yanındakilere var olması için daha fazla şans tanıyan, esasen son derece kıymetlidir.

Metal elementi mevsimin sonbahar evresinin rengidir.  
Oysa, sonbahar denince her zaman aklımıza turuncuya bürünmüş yapraklar gelmektedir. Ancak kendi rengi gri, beyaz ve gümüştür. Feng Shui'de metal evresi yaratıcılık, çocuklar ve yardımcı enerjilerin rengidir. !!!


Metal ve Çocuklar, ilginçtir ki, beni de pek memnun etmeyen bir ikili oluştururlar. Buz gibi,soğuk ve hatta tehlikeli bu element algısı, çocukların yumuşak dünyası ile çelişir. Yaratıcı sanatçının, ruhun derin dehlizlerinde dolaşan yolculuğu sırasında kanımca  metal sadece acıyı temsil edebilir. Şimdi bu işin içinden çıkmak lazım. Her ikisini nasıl bir araya getireceğiz. Bunca yıldır gelmiş bir söyleme açıklık getirmek gerekiyor.

Metal elementi Chi enerjisinin, kış evresi olan siyah aşamasına geçmeden önceki zamanlarının ifadesidir. 
Ve kışın zorluklarına hazırlanmak zorunda olan ve hatta eğer hazırlanmadı ise kişinin son şansının olduğu bir dönemin sembolizmi ile yüklüdür. Metal yönüne yakıştırılan çocukların güzelim enerjilerine hiç de uyumlu görünmemektedir. Çocuklar yaşamsal olarak cicili bicili yaşamları ile ve minik göbekleri, küçük parmakları, olmayan dişleri ile gülümsemeleri nedeniyle her zaman insanın kalbini yumuşatan ve aslında ne kadar büyük sorumluluk olduklarını unutmamıza neden olan şirinliklere sahiptirler.
Bagua Gayeleri veya Pakua üzerindeki Metal elementinin bulunduğu bölümde adı yazılı olan Çocuklar ve Yaratıcılık bölümü esasen zannettiğimizin aksine, yaşamın önemli bir sorumluluğunu üzerimize almak üzere olduğumuzun anımsatıcısıdır.

Feng Shui'de bu aşamada gri'lik renk olarak değil, doğanın ara bir evreye sahip olduğu,  kışa dönecek, bulutlanıp, grileşen havanın ifadesi olarak kabul edilmelidir. 

Çocuk doğacaktır, büyük bir sorumluluk gelmektedir. Hayata tüm masumiyeti ve bilmezliği ile doğacak olan çocuk, yaşamın kötülükleri ile karşılaşmadan ve yaşamın griliği ile yüzleşmeden önce bize emanet edilmektedir. Grilik burada başlar. Bu yüzden çocuklar köşesinin pembeleri ve mavilerinin bu yönde adı geçmez. Fakat varoluşun tüm acımasızlığına inat, onların harika masumiyetlerinin pembelikleri ve mavilikleri ile süslenir.


İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.comback to top