Feng Shui'de Dağınıklığın Bedelleri

DAĞILMASAK MI ACABA?

Dağılmak çok keyifli. Eve girer girmez ayakkabılarımı ayağımdan fırlatıyorum. Boynumdaki fuları portmantoya rastgele bırakıyorum. Şemsiyemi bütün gün boşuna taşıdım,yağmur yağmadı ama eve aynı yük ile geri döndüm. Şimdi şemsiye koridorda yatıyor. Elimdeki hırka hafif ama yine de yer kaplıyor. Onu da öylece girişteki masanın üzerine bırakıyorum. Salonu dün de toplamamıştım. Yastıklar bir yerde, dünden kalan ince battaniyem bir yerde. Dünden kalan yemekler piştiği tencerede ocağın üzerinde… Yok durayım artık.. Tabii ki bu ben değilim. Mesela yani diyorum. Bu haftanın konusu dağınıklığı da aştık.

Dağınıklığın bedelleri için konuşmuyoruz. Dağılıp, dağılıp topluyoruz. Toplayınca dert bitiyor. Tekrar etmese iyi olur ama, dağılmak bir alışkanlık olunca çaresi yok. Nasıl olsa topluyoruz ya da toplatıyoruz.
Gençliği, annesinin “odanı topla” çığlıkları ile geçenleriniz vardır. Çok şükür hiç “o kadar” dağınık olmadım. Kendime has bir dağınıklığım vardır ama bahsi geçecek kadar değil.

Feng Shui ile ilgili konulara girdiğiniz zaman, ilgili yazılarda karşınıza sıkça dağınıklık ile ilgili satırlar çıkacaktır. Hatta sadece bu konuya ayrılmış kitapları da yurt dışında bulmanız mümkün. Dağınıklık gerçekten başlı başına bir sorun esasen.

Ne kadar dağılıyorsanız, bu dağınıklık ne sıklıkta ve istikrarda ise başınız o kadar dertte demektir. Hayatınızda bir şeylerin akmamasından, aksamasından, gecikmesinden, yolunda gitmemesinden dağınık olduğunuzdan şüphelenmemiz mümkün. Her aksaklığın sebebi dağınıklık olmamak ile birlikte, dağınıklığın hem evimizde, hem iş hayatımızda yol açtığı bazı olaylar var. Kısaca, Feng Shui’de dağınıklığın bazı bedelleri var. Bakalım nelermiş;

BİLGİ,İLETİŞİM,KİŞİSEL GELİŞİM BÖLÜMÜ
Burası evinizin Kuzeydoğu bölümüdür. Kua sayısı 8’ dir. Elementi Toprak’tır. Ateş ile aktive olur.
Konsantrasyonunuzu engeller ve bilgi ile olan düzenli irtibatınızı keser. Tüm iletişimlerinizde insanların kalbine ulaşmanızı engelleyen  bir enerji yaratır. İletişimlerde zorlanma oluşur. Kolayca ve sorunsuzca ilerleyecek tüm sohbetler, anlaşmalar, yazışmalar aksamalar ile karşılaşabilir. Kendi gelişiminiz ile ilgili tüm çabalarınız sonuca ulaşmadan boşa enerji harcamasına dönüşüyor olabilir. Kendinize yaptığınız, yapacağınız yatırımlara odaklanmak için bu bölüme dikkat kesilmelisiniz.

MESLEK – KARİYER BÖLÜMÜ
Burası evinizin Kuzey bölümüdür. Kua sayısı 1’ dir. Elementi Su’dur. Metal ile aktive olur.

Mesleğinizin, hayatınızın akışı ve işlerliği ile ilgili tersliklerle karşı karşıya kalmanıza sebep olur. Dağınıklığın karakteri mesleğinizde ki tersliklerin karakterini ve süresini de verir. Sonuçlanmak üzere olan işlerinizin bir türlü bitmemesi, küçük detaylar nedeni ile sonuç alınamayan işler, bir iki küçük fikir ile şaha kalkacak bir projenin sürüncemede kalması dağınık olan bir kariyer bölümü için beklenen sonuçlardandır.

ŞÖHRET – ÜN
Burası evinizin Güney bölümüdür. Kua sayısı 9’ dur. Elementi Ateş’tir. Ağaç ile aktive olur.
Şöhretinize yardımcı olacak her türlü enerjinin akışına engel olacaktır. Toplumdaki yerinizde karmaşık durumlar ile karşılaşabilir, yanlış anlaşılabilir, skandallar bile yaşayabilirsiniz. Tabi ki kendi standartlarınızda. Şöhret bölümünün manidar Ateş elementi ve en büyük sembolü güneş ile bize hatırlattığı şey, bir şöhret sahibi olmanın yakıcılığıdır. Sorumluluk isteyen ve sağlıkla korunması güç olan edindiğiniz yerin bazı bedelleri olabilir. Bu konuda sizi bekleyenleri net bir şekilde görmek için, evinizde ve iş yerinizde bu bölüme özen göstermelisiniz.

AİLE VE SAĞLIK
Burası evinizin Doğu bölümüdür. Kua sayısı 3’ tür. Elementi Ağaç’tır. Su ile aktive olur.
Aile içi ilişkilerde, yanlış anlaşılmalar, uzlaşılmaz kavgalara davetiye çıkarabilir. Sağlık sorunlarınızın artmasına teşhissiz geçen anlaşılmaz dönemlere neden olabilir. Belirsizlik, iletişimsizlik, huzursuzluk bu bölüm ile ilgilidir. Bu bölüm hem kök ailenizin hem de bedensel olarak evi paylaşan bireylerin tümünün sağlıkları ile bağlantılıdır. Bu bölümde eşyaları daha fazla olanlar ya da odası bu bölümde olanlar sağlıkları ile ilgili işaretleri bu yönde bulabilirler.

YARDIMCI ENERJİLER
Burası evinizin Kuzeybatı bölümüdür. Kua sayısı 6’ dır. Elementi Metaldir. Toprak ile aktive olur.
Eğer dağınıklık bu bölümde gerçekleşirse, hayatın size getireceği yardım enerjilerine kapanır ve işaretleri göremezsiniz. Beklediğiniz hayat arkadaşına dair işaretlerden, küçük dileklerinize dair pek çok konuda gecikmelere davetiye çıkarırsınız. Burada söylemek istediğim, dağılırsanız hayat arkadaşı bulamazsınız demek değildir. Burada amaç, istikrarlı birşekilde bir davranış modelinde ısrar ederken, bunu gerçekleştirdiğiniz bölgede işaretleri göremeyecek kadar farkındalığınızı kısıtlayacak bir şeye dönüşme tehlikenizdir. Evren dağınıklığınızı, hayatınıza bakış açınız olarak görür.  Düzenlemediğiniz takdirde hayat arkadaşınıza da yer görünmemektedir.

YARATICILIK – ÇOCUKLAR
Burası evinizin Batı bölümüdür. Kua sayısı 7’dir. Elementi Metaldir. Toprak ile aktive olur.
Bu yaşamınızın her anını düzenlemekte ki yetersizliğinizi gözler önüne serer. Çocuklarınızla iletişimsizlik ile sonuçlanan bir kısır döngü yaratır. Aile içi monoton bir enerji oluşur. Üretimleriniz, hayatta edindiklerinizden alacağınız sonuçlar, ektiklerinizi biçmeniz konularında bir kez daha düşünün derim. Dağınıksanız ve evinizin özellikle bu bölümünü dağıtmak konusunda ısrarcı iseniz, hayatınızın bu temalarına bir kez daha göz gezdirin. Ektiklerinizin hepsini biçebildiniz mi. Ya da düzenli olarak bu konuda aksaklıklar mı yaşıyorsunuz.

EVLİLİK – ORTAKLIK
Burası evinizin Güneybatı bölümüdür. Kua sayısı 2’dir. Elementi Toprak’tır. Ateş ile aktive olur.
Dağınıklık bu bölümde, ilişkinizin akıcılığını ve iletişimlerini etkileyecektir. Evliliğinize bakış açınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.  Bu odaya verdiğiniz önem evliliğinizle doğru orantılı olabilir. İlişkilerinize, iş ortaklarınıza değişmez bakış açıları ile bakıyor olabiliriniz. dağınıklığınız bu bölümde ise, bazı temaları kaçırıyor olabilirsiniz. Önem verdikleriniz adına bir kez daha bakın. Neyi neye üstün tutuyor, neye öncelik veriyorsunuz. Kişisel egolarınız önde mi, yoksa herkes sizden önce mi geliyor. Bu bölüm ile ilgili konular gündeme geldiğinde, mekana yerleşim şekliniz sizi ele verir.

MADDİ REFAHINIZ
Burası evinizin Güneydoğu bölümüdür. Kua sayısı 4’ tür. Elementi Ağaçtır. Su ile aktive olur.
Paraya ulaşmanızda sorunlar yaşamanıza neden olacaktır. Gelen para birikmeyecek, kayıplara uğrayacak, bereketi kıymet kaybedecektir. Paraya bakış açısı ve harcamalar kontrol edilmelidir. Çok para kazanıyor ve iflah olmaz bir şekilde çok harcıyor, sık sık sınırı aşıyor olabilirsiniz. Gelen gidiyor ve hiç para tutamıyorum diyorsanız, bu bölüme bir kez daha göz gezdirin.

Evin heryerinde hüküm sürecek olan düzen, bir enerjinin paylaşım sürecindeki denge ile olur. Evin heryerini kullanmalı. Yeteri kadar düzenli olmalı, her bir bölümde yaşamalı ve aktif olmalısınız. Enerji atıl kalmamalıdır. Ev ya da iş yerinizde hiç kullanılmayan bölgeler, tıkanık bölgelerdir. İlgili bölgenin konusu üzerine eğilir ve ne hata yapıyorum, neyi atlıyorum sorularına cevap bulmaya çalışırsanız, yaşamınızda görünmeyen kapılar açılacaktır.

İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.comback to top