Bir Renge Bağlı Kalmak Doğru mu?

Bu resmi internette sürekli görüyorum. Epeyce paylaşılmış. Renkler uyumlu görünüyor değil mi? Şimdi biraz daha yakından bakalım. Genel taşıyıcı, ağırlayan renk beyaz. Onda sorun yok. Peki ya uyumu yaratan ne? Pembe renk mi? Evet, o da doğru..

Bilgisayarın üzerindeki çiçekler de dahil pembe yapılmış. Biyaz kitapların arasında pembe kapaklı kitaplar var. Pembe post-it 'ler..

Bu şekilde düzenlenmiş yerlerle bize pek çok şey satıyorlar. Uyuma aşık oluyoruz. Sonra evimize alıp götürüyoruz. Evde işler değişiyor.

Şimdi şöyle bir soru geliyor aklıma.. Bir gün, mor, yeşil ya da kırmızı bir kitap aldığımda ne olacak?

Aynı şey aşağıdaki mekan için de geçerli. Mavinin başka bir tonunda bir şeyle eve gelirsem ne olacak ? Ya da kırmızı ile yarışan başka bir kırmızı..


Bu tür mantıklara dayalı durumlarda, esneklik derecesi iyi ölçülmeli. Bunu belirleyen de alışkanlıklarınızdır. Dekorasyonunu yaptığınız mekanda ne şartlarla, ne kadar süre ile ve yenilenen ne tür eşyalar ile bulunacaksınız, iyi düşünmek gerekli..

Sizde tutarlı renkler seçerken, ne yapmakta olduğunuza dikkat edin. Tek bir şeye odaklanmak, bir süre sonra, bıkkınlık yaratır. 


İçmimar Funda Pekkutsal
rengezadesign@gmail.comback to top