Mozaik Sanat Evi'nden Haberlerim Var..:)

Mozaik Sanat Evi’nden bahsetmek istiyorum size.. Hakikaten bahsetmeye değer bir yer ve değerli insanlar. Mozaik dünyasında harikalar yaratıyorlar.

Bahsettiğim yer sadece bir adresten ibaret değil. Burası, Sanatçı Aysel Ergül ile Sanatçı Aynur Savaş’ın görsel dünyanıza ve duygularınıza dokunarak iç dünyanızı değiştirdikleri özel bir yer.

Aysel ve Aynur hanım iki kardeş. Birbirlerine ve işlerine olan sevgilerini her yerde tadabilirsiniz. Mozaik Sanat Evi adı altında sunduklarına dair resimleri bu yazıda keyifle paylaşıyorum. Mozaik Sanat evi sadece bir kurs değil, bir sanat dalının nasıl benimsenebileceğini, nasıl arge yapılabileceği öğreneceğiniz, bu konularda doğru yöne ilerleme kaydedeceğiniz bir yer. Uzun soluklu bir eğitim yeri. Ayrıca en keyiflisi de, mozaik sanat evinin profesyonel olarak yapmış oldukları çalışmalarda yer alabilmeniz.

Burada yapılanlar hobiden çok daha fazla..İç dünyanızı, yaratıcı dehlizlerinizi keşfetmenizi sağlıyorlar. Bir yandan sizin iç dünyanıza dokunurken, görünen dünyayı da daha keyifli hale getiriyorlar. Mozaik ve granit, malzemelerinden ikisi. Yurt içi ya da yurt dışı sınırı yok. Ev, villa, havuz, otel gibi bütün alanlarda ürettiklerini uyguluyorlar.

Harbiye Askeri Müze’de Levni’nin minyatürünü, Kalamış Wyndham Otelde, Kısıklı Villalarında ve daha pek çok yerde çalışmalarını görmek mümkün.

Aslında en güzeli aralarında olmak.

Peki bu İki kardeş kimler?

Aynur Savaş ; 1964 doğumlu.. İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümüne giriyor. Bu vesile ile kah bilgisayar programcısı olarak, kah sistem analisti olarak 15 yıl geçiriyor. “Ama hep içindeki sanatçıya bekle biraz diyerek” de hatırlatıyor bize Aynur Hanım. 2001 yılında Mozaik ile tanışıyor ve hemen tanışır tanışmaz Mozik Sanat Evi ‘ni açıyor. Kendisi bir çok öğrenci yetiştirmiş. Sürekli birşeylere yetişmeye çalışmak da hayatının bir parçası.

2015  yılındaki “TAMGA-Mozaiklerle Türk sanatının Tarihsel Yolculuğu” için üç yıl çalışan ve halen bir sonraki projeleri için çalışmalarına hızla devam eden Aynur Hanım’a Mozaik Sanat Evinde ulaşabilirsiniz.

Aysel Ergül ; 1961 yılında Karabük doğumlu. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümü mezunu.  Yıllarca arkeolog olarak  restorasyon ve kazı çalışmalarına katılıyor (İstanbul Surları, Bozdoğan Su Kemerleri, Topkapı Sarayı Harem Dairesi, Eyüp Mihrişah Sultan Türbesi ve Eyüp İmarethanesi restorasyon alanları, Burdur Kuruçay Höyük ve Samsun İkiztepe kazı alanları.)
Türk Kültürüne Hizmet Vakfı’nda AB Proje kapsamında mozaik eğitmenliği yapıyor. Halen T.K.H. Vakfında mozaik eğitmenliğine devam etmekte. Perge ören yerinde “Mozaikler yok olmasın” projesinde de çalışan Aysel Ergül, akademik çalışmalarından sonra 2001 yılında mozaik atölyesini kardeşi ile birlikte açıyor. Yurt içi, yurt dışı bir çok özel dekorasyonlar tasarlayan Aysel Hanım, atölyesinde mozaik sanatçıları yetiştirmeye devam ediyor.

2010-2014 Unesco Türkiye’de Kadın İhtisas Komite Üyeliği yapan Aysel Hanım,
2012 de, Unesco Uluslararası Kadın Müzeciler ve Sorunları üzerine bir çalıştay yaptıktan sonra, 2013 de,  Azerbaycan –Türkiye ortak girişimli kaybolan el sanatları üzerine bir projede aldığı görev ve yaptığı çalışmaların sayısı ile alkışı hak ediyor.

Daha neler yok ki ; 2014 - Bindallı Sanat Galerisi – İstanbul / 2013 - Unesco Kadın Çalıştayı – Ankara / 2013 - Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi – İstanbul / 2012 -  Basın Müzesi – İstanbul / 2011 -  Y.M.Müşavirler Odası Sanat Galerisi – İstanbul / 2011 -  Caferağa Medresesi – Sultanahmet – İstanbul / 2011 -  Bindallı Sanat Galerisi – İstanbul / 2011 -  Harbiye Askeri Müze Sergi Salonu – İstanbul / 2010 -  İstanbul Üniversitesi Sergi Salonu – İstanbul / 2010 -  Saint Benoit Fransız Lisesi – İstanbul / 2010 -  Trabzon Belediyesi -  Trabzon / 2010 -  Harbiye Askeri Müze Sergi Salonu - İstanbul/ 2010 -  İ.Y.Mali Müşv. Odası- Beyoğlu – İstanbul / 2009 -  Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu / 2008 -  Gümüşlük- Bodrum / 2008 -  Caferağa Medresesi – Sultanahmet – İstanbul / 2008 -  Mısır Kültür Merkezi – İstanbul / 2007 -  Ayasofya Müzesi – İstanbul /2007 -  Caferağa Medresesi – Sultanahmet – İstanbul / 2007 -   / Düzce Belediyesi – Düzce / 2006 -  Çekirdek Sanat Evi – İstanbul / 2006 -  Deniz Müzesi Sanat Galerisi – İstanbul / 2005 -  Çekirdek Sanat Evi – İstanbul / 2005 -  Kadıköy Belediyesi Sergi Salonu – İstanbul / 2004 -  Alchera Sanat Evi – İstanbul / 2003 -  Fenerbahçe Sanat Sokakta Sergisi - İstanbul


Bundan sonrası onlara ulaşabileceğiniz adres ve telefonlar ile yaptıkları eserlerin fotoğraflarına kalıyor..

Hayranlıkla alkışlıyorum.


Mozaik Sanat Evi
Adres : Mandıra Caddesi Şenol sokak No:16 Hasanpaşa-Kadıköy-İst
Tel:0216 339 66 62 - 0532 445 21 90
mail: info@mozaiksanatevi.com
http://www.mozaiksanatevi.com/Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş
rengezadesign@gmail.com
back to top