Sizi Pascal Campion ile tanıştırmak isterim..

Sizi Pascal Campion ile tanıştırmak isterim. Onun sayesinde de Feng Shui önerilerine kapı aralamış oluyorum.

Işık ve gölgenin nerede olduğu, ne kadar olduğu ve onun sayesinde işaret edilen şey, resim için öylesine önemli ki.. Duygularımızı ya da olaylara dair bilgileri, hislerimizi ifade ederken nasıl ki, "O" seçtiğimiz kelimeyi tam yerinde söylememiz önemli ise, bir resimde de ışığın yeri ve nasıl olduğu çok önemli..

Pascal Campion'un çizimlerine bakarken, sizi evinize de göz gezdirmeye davet ediyorum. Pascal bu işi çok doğru yapmış. Evlerimizde kendimize ne yazık ki, bir tür karanlığı layık görüyoruz.Aydınlatma giderlerinin yüksek olması, gün içinde dışarıdan gelen ışığın yeterli olduğunu düşünüyor olmamız gibi pek çok sebebimiz var.

Oysa, tam doğru sözün söylendiği bir cümlede anlatmak istediğimizi anlatır gibi, evin de doğru yerlerinde ışıklar bulundurmalıyız. Feng Shui'nin amacı bizlere hangi model ya da elementten bir aydınlatma kullanmamız gerektiğini söylemek değil, onun amacı ışıkla olan irtibatımızın nasıl olması gerektiği..

Size Feng Shui tavsiyesi vermek isterim,

1. Gündüz dahi aydınlatmanızı kullanın.
2. Mutluluğun ışığı olacak bir yer edinin kendinize, sadece orada olduğunuz zaman değil, uzaktan izlediğinizde de hoş görünecek şekilde aydınlık bırakın.
3. Işık değeri sıcak olan, sarımsı ışıklar kullanın. 
4. Karanlık bir oda bırakmayın. Heryere gidildiğinde aydınlık olsun. 
5. Işığı yakabilmek için kullanılacak olan açma noktasını çok kolay bir yere koyun. Açmaya asla üşenmemelisiniz.
6. Odadan çıkarken ışığı kapat sözleri ile doldurulmuş anneanne ve babaanne hatırlarını geçmişte bırakın, az yakan ama sarımsı ışık veren bir aydınlatma kullanın. Ve mutlaka kullanın.
7. Tepeden aydınlatma kullanmayın. Işık tepeden geldiğinde yüzünüze düşürdüğü gölgeler aşağı doğru olacaktır. Bu her zaman mutsuz gölgeler yaratır. 
8. Tül ve perdelerinizin rengi mavi ve pembe oldukça içeri giren ışığın rengi farklı olur. Kışın sarımsı, yazın mavimsi renk etkileri kullanılması için doğru ışık kaynağı seçilmeli. Perde ve tüller kış ve yaz farklı olduğunda, evdeki serinlik ve sıcaklık hissi değişecektir..

Şimdilik bu kadar. 
Yeni önerilerde görüşmek üzere, şimdi Pascal Campion'a bakalım mı?

Sevgilerimle,
İçmimar Funda Pekkutsal Karakuş
rengezadesign@gmail.com
back to top